نکات نگهداری آسانسور

 

 

عملكرد آسانسور ساختمان خود را اندازه گیری كنید

شما باید بتوانید از عملكرد آسانسور خود برآوردی داشته باشید. به این شكل می توانید میزان استفاده، فواصل احضار شدن تعمیركار آسانسور و نشانه هایی كه خبر از مشكلات فنی آسانسور می دهند را ردیابی كنید. باید به صداهای نامعمول آسانسور یا مثلا جیرجیر كردن در آن توجه كنید. به این شكل هنگام تعمیر آسانسور راحت تر می توانید مشكل آن را تشخیص و به تعمیركار آسانسور انتقال دهید.

به صورت روزانه، آسانسور را از لحاظ عملكرد بررسی كنید

این كار باید همگام با ثبت عملكرد آسانسور انجام شود. هنگام وارسی آسانسور باید حواس تان باشد كسی عمدا اشتباهی نكرده باشد و همه چیز خوب كار كند. خراب كاری عمدی یكی از عوامل اصلی بوده كه به خراب شدن آسانسور و نیاز به تعمیر آن منجر می شود.

بخش هایی از آسانسور را كه به درستی كار نمی كنند، تعمیر كنید

چراغ های داخل كلید های آسانسور بالاخره خراب می شوند. چراغ های داخل كابین آسانسور هم ممكن است بشكنند یا بسوزند. بهتر است مطمئن شوید مشكلات این چنینی هرچه زودتر برطرف می شوند تا حادثه ای پیش نیاید یا ساكنین ساختمان اعتراضی نكنند.

از شوینده های صنعتی برای نظافت آسانسور دوری كنید

قطعات اصلی ساز و كار های داخلی آسانسور در تماس با مواد نا آشنا ممكن است فرسوده شوند. در واقع اصلی ترین علت مشكلات فنی آسانسور، فرسودگی به خاطر تماس با مواد شوینده ای بوده كه نیرو های نظافت ساختمان برای انجام امور نظافتی آن ها استفاده می كنند.

یکی از نکات نگهداری آسانسور این است که اگر شوینده ای كه مورد تأیید سازنده آسانسور نباشد در دسترس ندارید بهتر است اصلا از خیر استفاده از مواد شوینده بگذرید. می توانید با یك شركت خدمات امور نظافتی با تجربه تماس گرفته و از آن ها در این مورد راهنمایی بگیرید.

بیش از ظرفیت آسانسور از آن استفاده نكنید

نظافتچی های ساختمان كسانی می باشند كه بیشتر از همه با آسانسور وسایل سنگین حمل می كنند. استفاده بیش از ظرفیت آسانسور روی مكانیزم هایی كه موجب می شوند آسانسور درست كار كند فشار می آورد و این ..............

 

مشاهده مطلب کامل: نکات نگهداری آسانسور

[ سه شنبه 4 خرداد 1400 ] [ 11:01 ] [ الفباوب ]
[ ]

تعمیر آسانسور ارزان

 آسانسور مانا یکی از مراکزی است که به تعمیر آسانسور ارزان و با کیفیت می پردازد و در تلاش است با ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات در زمینه تعمیر، سرویس و نگهداری آسانسور بهترین ها را به مشتریان عزیز ارائه کند. شما می توانید در صورت مشاهده کوچکترین عملکرد غیر عادی آسانسور با ما تماس بگیرید تا با کمک تیم حرفه ای خود شما را راهنمایی کنیم.

مجموعه آسانسور مانا به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به شما است و در روزهای تعطیل هم در ساعات کاری مشخص شده در تلاش است ایرادات آسانسور را در کمترین زمان حل کند تا ساختمان به حالت عادی خود برگردد.

آسانسور قطعه ای مکانیکی-الکترونیکی به شمار می رود که علی رغم عملکرد ساده دارای قطعات بسیار پیچیده ای می باشد. تنها یک سرویسکار حرفه ای که دوره های لازمه را دیده باشد می تواند از پس آن بربیاید. حتی اگر کمی دقت کنید متوجه می شوید که یک مجموعه حرفه ای می تواند از هزینه های تعمیر آسانسور کم کند، چون امکان بروز مشکلات بعدی آسانسور را به حداقل می رساند و چیزی که مهم است این است که شما یک بار برای همیشه مشکل آسانسور را رفع می کنید.

قیمت تعمیر آسانسور

قیمت تعمیر آسانسور به 3 عامل اصلی مرتبط است:

شدت خرابی آسانسور

هر چه مشکل آسانسور بزرگتر باشد، روی هزینه هم تاثیر بیشتری دارد. شما نمی توانید هزینه تعمیر آسانسور که به سنسورها مرتبط است را با آسانسوری که به تعویض طناب اصلی ربط دارد یکی بدانید.

قطعات معیوب

هرچه تعداد قطعات خراب شده آسانسور بیشتر باشند، باید هزینه بیشتری درنظر گرفت و این راهم بدانید که اگر قطعه ای باید تعویض شود، هزینه خرید آن هم به حق الزحمه سرویسکار اضافه می گردد.

زمان لازم برای رفع مشکلات

این امر بسیار واضح است که تعمیر آسانسوری که یک ربع طول می کشد با تعمیر آسانسوری که 4 ساعت از وقت تعمیر کار را می گیرد متفاوت است!

[ چهارشنبه 29 بهمن 1399 ] [ 12:11 ] [ الفباوب ]
[ ]

علائم خراب شدگی آسانسور

 آسانسور به هر علتی مختل شده باشد، دست روی دست گذاشتن کار را بدتر می کند. اگر آسانسور از کار بیافتد، یا اگر کسی در آسانسور گیر بیافتد، به طور معمول کاربران مجبور می شوند که برای تعمیر آسانسور دست به کار شوند؛ ولی اگر فقط علائم خودنمایی می کنند، صبر نکنید که آسانسور از کار بیافتد و هرچه سریعتر دست به کار شوید.

به طور معمول تا آسانسور از کار نیافتد، کسی آن را غیرقابل استفاده به حساب نمی آورد؛ این رویکرد غلطی است؛ زیراامکان دارد وقتی آسانسور از کار بیافتد که یک حادثه پرهزینه جانی و مالی اتفاق بیافتد. برای همین اهمیت دارد که علائم آسانسور مختل را بدانیم.

شنیدن صداهای غیرمعمول

هر نوع صدای ناهجاری امکان دارد علامتی از یک نقص فنی باشد که توسط یک کارشناس تعمیر آسانسور قابل تشخیص می باشد. صداهایی مانند کشیده شدگی قطعات فلزی روی هم امکان دارد در طول مسیر حرکت کابین تداوم داشته باشد.

علت این صداها می تواند جا به جایی ترمزهای اضطراری آسانسور، شل شدگی پیچ های قاب کابین یا کادر وزنه آسانسور، خوردگی کشک‌های کابین یا کادر وزنه، تنظیم نبودن سیستم پاراشوت با ترمز اضطراری آسانسور، برخورد یا سایش قطعات ثابت و متحرک (برای مثال درب کابین با درب طبقه)، هم‌تراز نبودن ریل‌های کابین یا کادر وزنه، تزئینات کابین و… باشد.

صداهای غیرمعمول امکان دارد از موتورخانه آسانسور و از سمت موتور آسانسور یا تابلو فرمان آسانسور باشد. در صورت ایجاد این علائم باید از کارشناس تعمیر آسانسور خود تقاضای رفع این اختلال را داشته باشید.

امکان دارد که زمان حرکت کابین، ترمزهای اضطراری به اشتباه عمل کند؛ در صورت ایجاد حادثه، به جز هزینه های مالی ساختمان، امکان هزینه جانی هم است.

استارت و استوپ‌های شدید زمان شروع یا توقف حرکت کابین آسانسور

امکان دارد موقع حرکت آسانسور یا ایستادن آن، آسانسور با تکان های شدید متوقف گردد. این عمل آسانسور می تواند به علل متنوعی باشد:

  • تنظیم نبودن فنرهای مگنت ترمز موتور آسانسور
  • بالانس نبودن وزن کابین با وزن کادر بدنه
  • اختلال گیربکس آسانسور

حرکت آسانسور زمان باز بودن درب طبقه

این یکی از موارد نادر است؛ البته علت این حادثه خراب شدگی قطعات نیست. کارشناسان تعمیر آسانسور انسان های شریف و زحمت‌کشی می باشند و به‌موجب شغل خود روحیه کمک به هم‌نوعان و فداکاری در این اشخاص است. این شغل علاوه بر خطر و زحمت بالایی که دارد خیلی از درآمد مطلوبی برخوردار نیست.

اما در هر شغلی افرادی می باشند که برای آسان‌طلبی خود حاضرند جان انسان‌ها را به‌خطر بیندازند.

این اشخاص برای پیشگیری از خراب شدگی پی در پی آسانسور و آسان کردن کار خود اقدام به قطع کردن بعضی از سنسورهای آسانسور و مدارهای ایمنی آسانسور می نمایند. امکان دارد خراب شدگی آسانسور کم شود اما وسیله شما تبدیل به ارابه مرگی شود که جان کاربران هر لحظه درخطر می باشد.

در صورت مشاهده این موارد پیشنهاد می شود که کارشناس تعمیر آسانسور را تعویض کنید یا دست کم به او تذکر دهید.

هم‌سطح (LEVEL ) نایستادن مابین طبقات

امکان دارد زمان ایستادن کابین در طبقه، توقف در حد 5 سانتی‌متر پایین‌تر یا بالاتر از سطح طبقه صورت گیرد. علل هم‌سطح نایستادن آسانسور می تواند موارد زیر باشد:

  • تنظیم نبودن سنسورهای طبقات
  • تنظیم نبودن سرعت موتور

 

صداهای غیرمعمول، تکان های شدید زمان شروع یا توقف حرکت آسانسور، هم‌سطح نایستادن طبقات، حرکت آسانسور حین باز بودن درب طبقه، به‌علاوه، زمان های انتظار طولانی، داغ شدگی آسانسور… همه از علائم خراب شدگی آسانسور می باشند. برای تعمیر آسانسور با ما در ارتباط باشید.

[ چهارشنبه 24 دی 1399 ] [ 15:26 ] [ الفباوب ]
[ ]
صفحه قبل 1 2 3 4 صفحه بعد